På herregården Gammel Estrup på det nordlige Djursland kan man komme med på en rejse 250 år tilbage i tiden og møde både grever og grevinder, lakajer og ridefoged, bønder og håndværkere, gøglere og soldater, når 1700-tallet vækkes til live af 150 frivillige ved Danmarks eneste 1700-talsfestival.
Den 20. og 21. juni bliver herregården Gammel Estrup omdannet til en enestående 1700-talskulisse, når 150 frivillige i tidstypiske dragter levendegør 1700-tallet.
På det livlige marked kan man møde bønder, der falbyder deres varer, mens gøglere og taskenspillere fylder luften med larm og ægte markedsstemning. Pølser og pandekager steges over bål, grøntsager og nybagt brød sælges, mens bødker og børstenbinder, kniplersker, pileflettere og andet godtfolk arbejder med de gamle håndværksteknikker.
Indenfor i herregårdens sale kan man opleve de fornemme adelsfolk i deres store kjoler og pudrede parykker blive opvartet af tjenestefolk, mens de drikker te, musicerer, danser menuet og konverserer.
1700-tallet for høj og lav
Meningen med hele dette totalteater er at vise 1700-tallets samfund, som det var for både høj og lav. Museumsinspektør Marie Kirstine Elkjær, der er projektleder på 1700-talsfestivalen, fortæller:
”1700-tallet er en meget spændende periode i vores historie, hvor der var kæmpestor forskel på høj og lav. Indenfor i de fine stuer på godserne levede overklassen et liv i enorm luksus, og grever og grevinder var mestre i at iscenesætte sig selv med både et gennemført udseende og særlige herskabelige gøremål som tedrikning, musiceren, franskundervisning og poesisaloner. Det står i skarp kontrast til livet uden for herregårdens mure, hvor almindelige mennesker arbejdede hårdt og levede deres liv fokuseret på at skabe en bare nogenlunde rimelig tilværelse for deres familie. For selvom Oplysningstidens idealer om frihed og lighed langsomt vandt frem fra slutningen af 1700-tallet, levede langt størstedelen af den danske befolkning i det meste af 1700-tallet som stavnsbundne bønder underlagt herremanden og det lokale gods. Livet på landet var hårdt, og markedsdage, som den vi genskaber på Gammel Estrup, var et kærkomment afbræk fra den slidsomme hverdag”.
Børnemysterium og aktiviteter for alle
1700-talsfestivalen, der har eksisteret i over 20 år, har hvert år nye tiltag, som publikum kan opleve, og i 2026 er der tilrettelagt et særligt ”whodunit-mysterium”, som børn kan løse ved at udspørge bønderne på markedspladsen. Man kan også opleve salutering med sortkrudt, lære at danse 1700-talsdanse i danseskolen og besøge fægteskolen, hvor man lærer den adelige fægtekunst.